Pirmizrāde : ceturtdien 10. maijs

BaletsU

Karaliskais balets: Manona

The Royal Ballet: Manon

Vērtējums: U
Kategorija: Balets
Ilgums: 2 stundu 35 minūšu

Keneta Makmilana (Kenneth Macmillan) spēcīgais stāsts par Manonas un De Grijē traģisko mīlestību ir modernā baleta meistardarbs, kuru komponējis Masnē (Massenet).

Manonas brālis Lesko ir nolēmis viņu piedāvāt tam, kurš solīs vairāk, bet tad Manona sastop de Grijē un iemīlas. Viņi bēg uz Parīzi, bet, kad Žeronts de Ravuārs piedāvā Manonai greznības pilnu dzīvi kā viņa mīļākajai, sieviete nespēj atteikties. Lesko pamudināts de Grijē blēdas kāršu spēlē, centienos iegūt Žeronta de Ravuāra bagātības. Viņus pieķer. Manonu arestē kā prostitūtu un deportē uz Ņūorleānu, de Grijē viņai seko. Brauciena laikā Manona mirst no spēku izsīkuma.

Keneta Makmilana avots Manonas horeogrāfijai ir 18. gadsimta franču romāns, kuru operai jau pielāgojuši Masenē un Pučīni. Pirmizrāde notika 1974. gada 7. martā, vadošajās lomās – Antuanete Sibleja (Antoinette Sibley) un Entonijs Dovels (Anthony Dowell). Balets ātri kļūst par Karaliskā baleta repertuāra pamata vienību un pagrieziena punktu dramatiskajā pieaugošo dejā.

Makmilans izrāda simpātijas kaprīzajai Manonai un viņas centieniem izbēgt no nabadzības. Viņš regulāri sadarbojas ar Nikolā Georgiadisu (Nicholas Georgiadis), kurš veidojis scenogrāfiju, atspoguļojot krāšņās greznības pasauli, ko piesārņo nožēlojama nabadzība. Makmilana satriecošie ansambļa skati visai trupai rada spilgtus, kompleksus atšķirīgās Parīzes un Ņūorleānas sabiedrības portretus. Bet tieši Manonas un de Grijē kaisles pilnais pas de deux – atsaucot atmiņa Makmilana agrīnās “Romeo un Džuljetas” intensitāti – ir šī traģiskā stāsta virzītājspēks, padarot Manonu par vienu no Makmilana spēcīgākajam drāmām.

HOREOGRĀFIJA KENETS MAKMILANS (KENNETH MACMILLAN)
MŪZIKA ŽILS MASNĒ (JULES MASSENET)