Pirmizrāde : ceturtdien 21. jūnijs

BaletsU

Karaliskais balets: Gulbju ezers

The Royal Ballet: The Swan Lake

Vērtējums: U
Kategorija: Balets
Ilgums: 3 stundu 00 minūtes

Karaliskais Balets piedāvā jaunu Čaikovska brīnišķīgā, klasiskā baleta iestudējumu ar Laiama Skārleta (Liam Scarlett) horeogrāfiju un Džona Makfarlāna (John Macfarlane) scenogrāfiju.

“Gulbju ezeram” ir īpaša loma Karaliskā baleta repertuārā kopš 1934. gada. Šajā sezonā Karaliskais balets rada jaunu iestudējumu ar papildu horeogrāfiju, ko veidojis baleta mākslinieks Laiams Skārlets. Saglabājot uzticību Petipa-Ivanova tekstam, Skārlets raugās uz šī klasiskā baleta iestudējumu ar svaigu skatījumu, sadarbojoties ar savu ilggadējo scenogrāfu Džonu Makfarlanu.

Medību laikā princis Zigfrīds sastop ierauga skaistu gulbju baru. Kad viens no gulbjiem pārtop skaistā princesē, Odetē, viņš ir savaldzināts. Bet princese ir noburta, tāpēc savu cilvēka veidolu spēj iegūt tikai naktī.

“Gulbju ezers” bija Čaikovska pirmā baleta partitūra. Ņemot vērā tā pašreizējo statusu, kā iespējams visvairāk mīlētajam un apbrīnotajam klasiskajam baletam, iespējams pārsteidz tas, ka pirmizrādē 1877. gadā “Gulbju ezeru” uzņēma diezgan vēsi. Pateicoties 1895. gada iestudējumam, kuru veidoja Mariuss Petipa (Marius Petipa) un Ļevs Ivanovs (Lev Ivanov), “Gulbju ezers” kļuva par ne tikai baleta skatuves, bet arī plašākas populārās kultūras sastāvdaļu. Šos panākumus nodrošina ne tikai izmeklētā, simfoniski harmoniskā Čaikovska partitūra, bet arī satriecošie horeogrāfiskie kontrasti starp Petipas karaliskajām pils ainām un liriskajām ezera ainavām, ko radījis Ivanovs.

HOREOGRĀFIJA MARIUSS PETIPA (MARIUS PETIPA) UN ĻEVS IVANOVS (LEV IVANOV)
PAPILDU HOREOGRĀFIJA LAIAMS SKĀRLETS (LIAM SCARLETT) UN FREDERIKS EŠTONS (FREDERICK ASHTON)
MŪZIKA PJOTRS IĻJIČS ČAIKOVSKIS