Pirmizrāde : ceturtdien 1. februāris

OperaU

Karaliskā opera: Rigoleto

The Royal Opera: Rigoletto

Vērtējums: U
Kategorija: Opera
Ilgums: 2 stundu 45 minūšu

Dzied itāļu valodā ar titriem angļu valodā, bez latviešu un krievu subtitriem.

Deivida Makvikara (David Mcvicar) slavenās verdi spēcīgās un traģiskās operas iestudējuma diriģents ir Aleksandrs Džoels (Alexander Joel), piedalās izcili mākslinieki – Dmitrijs Platanijas (Dimitri Platanias), Lūsija Krova (Lucy Crowe) un Maikls Fabiano (Michael Fabiano).

Šīs Verdi spēcīgās traģēdijas centrā ir nevainības pagrimums, ko demonstrē Deivida Makvikara iestudējums Karaliskajā operā.
Rigoleto, izvirtušā Mantujas hercoga ākstu, nolādē viens no viens hercoga upuriem, kuru Rigoleto ir izsmējis. Kad hercogs pavedina Rigoleto meitu Džildu, šķiet, ka lāsts sāk darboties …

Deivida Makvikara iestudējums uzver grāfa Mantujas sirdī mītošo nežēlību. Grezni tērptie galminieki iesaistās orģijās un uzdzīvē, skanot Verdi reibinošajām, enerģiskajām dejām. Opera piedāvā vairākas muzikālās kulminācijas, tostarp līksmo ‘La donna è mobile’, kurā hercogs lepojas ar saviem sasniegumiem pie sievietēm; Džildas izsmalcinātie, žēlabainie dueti ar Rigoleto un hercogu; kā arī brīnišķīgais III cēliena kvartets, kas skaisti savij balsis kopā, stāstam paātrinoties līdz trauksmainam noslēgumam.

1855. gadā Džuzepe Verdi rakstīja, ka Rigoleto ir viņa ‘labākā opera’. Viņam nācās pārvarēt valsts cenzūru, lai to iestudētu, – cenzori iebilda amorālā valdnieka attēlošanai, – bet komponistu reabilitēja milzīgie pirmizrādes panākumi 1851. gadā. Nākamo desmit gadu laika Rigoleto spēlēja 250 reizes, un tā vēl joprojām saglabājas kā viena no populārākajām visu laiku operām.

MŪZIKA DŽUZEPE VERDI (GIUSEPPE VERDI)
REŽISORS DEIVIDS MAKVIKARS (DAVID MCVICAR)
DIRIĢENTS ALEKSANDRS DŽOELS (ALEXANDER JOEL)

RIGOLETO DMITRIJS PLATANIJAS (DIMITRI PLATANIAS)
DŽILDA LŪSIJA KROVA (LUCY CROWE)
MANTUJAS HERCOGS MAIKLS FABIANO (MICHAEL FABIANO)