Pirmizrāde : ceturtdien 19. aprīlis

OperaU

Karaliskā opera: Makbets

The Royal Opera: Macbeth

Vērtējums: U
Kategorija: Opera
Ilgums: 3 stundu 20 minūšu

Dzied itāļu valodā ar titriem angļu valodā, bez latviešu un krievu subtitriem.

Verdi operu par šekspīra traģēdiju diriģē Antonio Papano (Antonio Pappano), piedalās brīnišķīgi mākslinieki, tostarp Anna Ņetrebko (Anna Netrebko), Želko Lučičs (Željko Lučić) un Ildebrando Darkandželo (Ildebrando D’arcangelo).

Verdi mīlas stāsts mūža garumā pret Šekspīra darbiem aizsākās ar “Makbetu”, lugu, kuru uzskata par vienu ‘dižākajiem cilvēces sasniegumiem’. Kopā ar savu libretistu Frančesko Mariju Piavi (Francesco Maria Piave) Verdi apņēmās radīt ‘kaut ko ārpus ierastā’. Viņu veiksme ir jaušama katrā partitūras notī, kas parāda Verdi visteatrālākajā gaisotnē: tā izstaro dēmonisku enerģiju.
Karavadonis Makbets cīnās Skotijas karaļa pusē, – bet, kad raganas pareģo, ka viņš pats kļūs par karali, nežēlīga godkāre liek Makbetam un viņa sievai veikt šaušalīgus darbus.

Slepkavība padara Makbetu par karali, un intrigas un slaktiņi iezīmē viņa īso, nolādēto valdīšanu. Raganas izsaka vēl vienu pareģojumu, kas arī piepildās: Makbets un viņa sieva zaudē dzīvības, un taisnība tiek atjaunota.

Filidas Loida (Phyllida Lloyd) 2002. gada iestudējums Karaliskajai operai piedāvā bagātīgas nianses, šeit dominē melnie, sarkanie un zeltītie toņi. Raganas dizaineris Antonijs Vords (Anthony Ward) ir iztēlojis kā savādas radības sarkanos turbānos – kā mūžam klātesošos likteņa vēstnešus. Loids parāda Makbeta bērnišķību kā tumšas skumjas, kas jaušamas aiz viņa briesmu darbiem. Karaliskās operas iestudējums izmanto Verdi 1865. gada Parīzes iestudējuma atjaunotu versiju, kurā ietverta Lēdijas Makbetas uzmanību piesaistošā ārija ‘La luce langue’.

MŪZIKA DŽUZEPE VERDI (GIUSEPPE VERDI)
REŽISORS FILIDA LOIDS (PHYLLIDA LLOYD)
DIRIĢENTS ANTONIO PAPANO (ANTONIO PAPPANO)

MAKBETS ŽELKO LUČIČS (ŽELJKO LUČIĆ)
LĒDIJA MAKBETA ANNA ŅETREBKO (ANNA NETREBKO)
BANKO ILDEBRANDO DARKANDŽELO (ILDEBRANDO D’ARCANGELO)