Pirmizrāde : ceturtdien 13. jūlijs

KoncertsA-12

American Valhalla

American Valhalla

Vērtējums: A-12
Kategorija: Koncerts
Ilgums: 1 stunda 21 minūte

Džošua Omms (Joshua Homme), kas izauga, klausoties Repo man dziesmas savā magnetafonā, dievināja Igiju Popu (Iggy Pop). Viņa dēļ Džošua sāka spēlēt ģitāru, tāpēc tad, kad viņš negaidīti saņēma ziņu no Igija ar jautājumu, vai viņš nevēlas kopā ierakstīt kādu dziesmu, viņš sastinga. Viņu pārņēma bērnišķīgas bailes. Džošua uzrakstīja vairākus atbilžu variantus, beidzot pasakot: “Tas būtu lieliski.” Tas bija sākums negaidītai muzikālai sadarbībai starp diviem amerikāņu roka individuālistiem: grupas Queens of the Stone Age līderi un panka krusttēvu.

American Valhalla atklāti pēta savstarpējās attiecības no teksta līdz Igija Popa tūrei noslēguma albuma “Post Pop Depression” ierakstīšanas laikā. Vēl vairāk nekā iepriekš tā jūs satuvina ar Igiju, Džošua un radošo procesu caur dziesmu tekstiem, vēstulēm un žurnālu rakstiem. Pēc tam, kad viņš sastrīdējās ar savu grupu un izdeva vairākus ne sevišķi veiksmīgus albumus, Igijs nolēma pierādīt, ka tie, kuri šaubās par viņu, kļūdās. Džošua gribēja palīdzēt savam elkam beigās uzvarēt, bet kā lai uzstājas labāk par Stooges?

American Valhalla aizved jūs līdz Džošua kokam (Joshua Tree) un iekšā studijā, kur Igijs, Džošua, Mets Helders (Matt Helders, Arctic Monkeys bundzinieks) un Dīns Fertita (Dean Fertita, Queens of the Stone Age ģitārists) strādāja pilnīgā slepenībā. Personiska pieeja filmas uzņemšanas laikā ļauj ieraudzīt Džošua neticamo radošumu, kā arī grupas bailes un vienlaikus arī sajūsmu par iespēju studijā strādāt kopā ar Igiju.

Kad mūzika jau bija ierakstīta un sāka veidoties domas par tūri, Igijs uzzināja pēkšņus jaunumus, kam nebija gatavs ne viņš, ne visa pārējā pasaule. Bija nomiris Deivids Bovijs (David Bowie), Igija vistuvākais draugs un viņa mūzikas cienītājs. Vai gan šie traģiskie jaunumi apbedīs Mohavas tuksnesī veidoto albumu, pirms vēl kāds būs dzirdējis vismaz kādu noti no tā? Visemocionālākajās ainās American Valhalla izgaismo to, cik Igijs bija satriekts un kā reaģēja uz Deivida nāvi. No sava izmisuma dzīlēm Igijs smēlās iedvesmu. Viņu virzīja personīgās nepastāvības sajūta un doma par mantojumu, ko viņš atstās pēc sevis, tādēļ Igijs ar savas jaunās tuvo cilvēku grupas atbalstu mēģināja no visa spēka. Mēģinājumi radīja vairāku koncertu virkni, kas sākās ar “The Teragram Ballroom” Losandželosā un noslēdzās ar priekšnesumu Londonas Karaliskajā Alberta zālē, kur saikne starp Igiju, Džošua un klausītājiem bija tik cieša, kā vēl nekad iepriekš.

Filmas American Valhalla stāstnieki ir ne tikai tie, kas tur bija. Sarunas, ko vada Entonijs Burdens (Anthony Bourdain), papildina satriecošos foto un video kadrus studijā, kā arī mēģinājumu un koncertu ierakstus, atainojot to, kā pieaug saikne starp mūziķiem, kuri dziļi sevī ir sajutuši mantru: “Ja tu neriskēsi, tu neko neiegūsi.”